Historia Toruńskiego Oddziału
Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
(1952 – 2019…)
Amatorskie zainteresowania astronomią rozpoczęły się w Toruniu już w 1924 r. Zaczęło wówczas bardzo aktywnie działać kółko astronomiczne zorganizowane przy Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. Uczniowie zaangażowani w kółku mieli do dyspozycji lunetę, a od 1932 r. mały taras obserwacyjny przy szkole, oraz bibliotekę z aktualnymi książkami z zakresu astronomii.
Nadanie temu amatorskiemu ruchowi form organizacyjnych nastąpiło po drugiej wojnie światowej i po powstaniu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W Toruńskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii znajdują się ciekawe dokumenty mówiące o powstaniu i pierwszych latach działalności. Czwartego czerwca 1952 r. w Zakładzie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przy ul. Sienkiewicza 30 (obecnie Wydział Sztuk Pięknych) pod przewodnictwem prof. astronomii Władysława Dziewulskiego i w obecności sekretarza Zarządu Głównego PTMA Macieja Mazura z Krakowa odbyło się pierwsze spotkanie zainteresowanych osób. W kilkanaście dni później, 23.06.1952 r. powstał w Toruniu oddział PTMA. Pierwszym prezesem został długoletni, zasłużony nauczyciel fizyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika – Jan Szyc. Członków – założycieli było 17; oprócz prof. Dziewulskiego i prof. Wilhelminy Iwanowskiej m.in. późniejsi profesorowie: Andrzej Woszczyk, Jerzy Tomaszewski, oraz artysta fotografik Janina Gardzielewska. Za swoją działalność na rzecz towarzystwa prof. Iwanowska w 1989 r. została odznaczona rzadko nadawanym tytułem honorowego członka PTMA.
Zarówno na początku działalności, jak i obecnie w naszych szeregach są osoby w różnym wieku, mieszkające w różnych miejscowościach, mające różne zawody: w tym astronomowie, studenci, i uczniowie, ludzie z zaangażowaniem zajmujący się popularyzacją, astronomii. Są to m.in.: dr astronomii Cecylia Iwaniszewska - emerytowany pracownik UMK, prof. astronomii UMK Maciej Mikołajewski - długoletni redaktor naczelny dwumiesięcznika „Urania Postępy Astronomii”, profesor Centrum Badań Kosmicznych PAN Roman Schreiber - redaktor „Uranii”, oraz Robert Szaj - dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus i założyciel amatorskiego obserwatorium astronomicznego w Truszczynach.
Początki działalności PTMA były trudne. Szczególnie dał się odczuć brak własnej siedziby, więc w tej sytuacji zebrania odbywały się w domu prezesa. Jak bardzo zabiegano o pierwszą, własną siedzibę świadczą zachowane z 1953 r. dokumenty. Dziś, po latach język, jakim są one pisane wydaje się archaiczny, a ujęcie problemu staroświeckie. W jednym z dokumentów koledzy z Krakowa wyszczególniają w zaleceniu, aby kupić na wyposażenie lokalu stoły o trzech szufladach i 10 jasnych, giętych krzeseł.
W 1953 r. dzięki przychylności władz miejskich i dotacji ZG PTMA towarzystwo otrzymało swoją pierwszą siedzibę na parterze domu przy ul. Kopernika 17. Mieściło się ono tam do 1960 r., kiedy kamienicę tę przeznaczono na Muzeum „Dom Kopernika”. Do 1966 r. oddział pozostawał bez własnego lokalu. Był to okres, kiedy prezesem był ówczesny dr astronomii Andrzej Woszczyk i on to właśnie działając z wielką determinacją uzyskał od Rady Miejskiej Torunia lokal dla PTMA przy ul. Kopernika 42, który utraciliśmy w 2002 r. Przez stosunkowo krótki okres, dzięki uprzejmości Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN, oddział PTMA mieścił się przy ul. Rabiańskiej 8. Od 2004 r. siedzibą PTMA jest lokal przy ul. Kopernika 33 wspólnie wykorzystywany ze Związkiem Filatelistów, do którego zapraszamy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Od momentu powstania, PTMA główny nacisk położyło na popularyzację astronomii organizując poniedziałkowe Wieczory Astronomiczne w sali kinowej Ratusza Staromiejskiego. Oddział wysyłał także prelegentów do szkół i zakładów pracy; nawet do miejscowości spoza województwa. Liczba odczytów w pierwszych 30 latach była godna podziwu; przekraczała 50 w ciągu roku. W latach 80-tych i 90-tych odczyty odbywały się nadal w Ratuszu i tworzyły cykle tematyczne. Było to 5-6 wykładów w cyklu w okresie jesienno-zimowym i tyle samo w wiosennym. Współpraca z Muzeum Okręgowym zakończyła się w latach 90-tych. Na krotko przeniesiono wykłady do Planetarium im. Wł. Dziewulskiego w Toruniu. Następnie organizowaliśmy też pojedyncze wykłady m.in. dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Włocławku oraz kilka w Gimnazjum Akademickim w Toruniu. Od 2018 r. stało się już tradycją, ze PTMA organizuje popularnonaukowe wykłady z astronomii w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej, z którą podpisano umowę o szerokiej współpracy w listopadzie 2017 r. Dzięki umowie tej Książnica Kopernikańska użycza nam nieodpłatnie sali na zebrania Oddziału, oraz zapewnia wielokierunkową promocję wykładów.
Inną formą popularyzacji astronomii były, szczególnie częste w pierwszych 30. latach działalności, pokazy nieba przez lunety prowadzone początkowo przy współpracy z Kołem Naukowym Studentów Astronomii UMK. Z dokumentów PTMA dowiadujemy sie, że jako studenci pokazy te prowadzili m.in. późniejsi profesorowie astronomii Jacek Krełowski, Andrzej Kus i Romuald Tylenda. Do 1970 r. odbyły się łącznie 133 pokazy nieba, w których uczestniczyło 8000 osób. Od tego czasu nie prowadzimy ścisłej statystyki, ale gdy tylko na niebie pojawia się coś ciekawego, nasi członkowie, w wielu miejscowościach woj. kujawsko-pomorskiego organizują pokazy bądź sami obserwują i fotografują niebo. Pod koniec 2012 r. otrzymaliśmy od Zarządu Głównego niewielki teleskop Coronado, który po wystaraniu się o odpowiedni statyw, jest szeroko wykorzystywany do pokazów Słońca i stale zmienia użytkownika i miejsce. Toruński Oddział PTMA włącza się też z pokazami nieba do ogólno-miejskich imprez plenerowych, na których przewijają się setki osób. Do naszych teleskopów ustawiają się wówczas długie kolejki. Jeden z takich pokazów odbył się w kwietniu 2011 r. Wzięliśmy wówczas udział w kilkudniowym „Festiwalu Nauki i Sztuki”. Członkowie PTMA przez 2 dni prowadzili wielogodzinny pokaz Słońca na Rynku Staromiejskim. Z kolei we wrześniu 2013 r. dołączyliśmy do ogólnoeuropejskiej cyklicznej akcji , która u nas nazywała się „Toruńską Nocą Naukowców” i odbywała się w miasteczku uniwersyteckim. W kolejnych latach aktywnie uczestniczyliśmy w Astro Festiwalach – corocznej imprezie organizowanej z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego woj. kujawsko-pomorskiego. Było to: w Golubiu-Dobrzyniu (2014 r.), w Kruszwicy (2015 r.), w Bydgoszczy na Wyspie Młyńskiej (2016 r.), w Radziejowie (2017 r.) w Brodnicy (2019 r.). W Bydgoszczy, na Wyspie Młyńskiej 24.04.2015 r. odbyła się jeszcze jedna impreza astronomiczna pt. „Dotknij Księżyc”, której inicjatorami byli członkowie naszego oddziału.: Romuald Graul i Małgorzata Zajdel, a PTMA było współorganizatorem. Impreza ta przeszła nasze oczekiwania. Był m.in. spot w telewizji, plakaty w centrum Bydgoszczy, zespoły muzyczne, a przede wszystkim wiele atrakcji astronomicznych. Dopisała pogoda oraz ludzie ciekawi informacji o Wszechświecie. Kilkunastu członków naszego oddziału z entuzjazmem pokazywało niebo.
Od powstania do ok. 2010 r., PTMA organizowało również zwiedzanie Obserwatorium w Piwnicach niejednokrotnie 2 razy w roku dowożąc chętnych wynajętym autokarem. Dziś inicjatywę zwiedzania przejęła Fundacja Aleksandra Jabłońskiego działająca przy UMK, oferująca szeroki zakres możliwości.
Zarząd Główny PTMA w Krakowie docenił pracę oddziału i w 1955 r. powierzył Toruniowi organizację Walnego Zjazdu Delegatów PTMA. Obrady odbywały się w salach Ratusza Staromiejskiego. Walny Zjazd Delegatów miał miejsce w Toruniu jeszcze dwukrotnie: w 1983 r. w Towarzystwie Naukowym, gdy kadencję jako prezes rozpoczął nauczyciel fizyki Juliusz Domański oraz w 1994 r. w nowo-otwartym planetarium, gdy prezesem Toruńskiego Oddziału PTMA był astronom, dr Alojzy Burnicki. Na WZD PTMA w 1983 r. J. Domański został wybrany członkiem Zarządu Głównego. Juliusz Domański prowadził niezwykle wszechstronną działalność na rzecz popularyzacji astronomii, za co w 1989 r. na Walnym Zjeździe w Grudziądzu został odznaczony złotą odznaką PTMA. Bardzo udany był trzeci z kolei toruński zjazd, który odbył się w 1994 r. Otwierał go prezydent miasta Torunia, a jednym z zaproszonych gości był astronom z Litwy polskiego pochodzenia, dr Kazimierz Czernis. Obecność dr. Czernisa zaowocowała m.in. tym, że w 2012 r. zaproponował on nazwę „Iwanowska” (prof. astronomii, członek honorowy PTMA, zmarła w 1999 r.) dla jednej z odkrytych przez siebie planetoid - (198820) Iwanowska. W czasie tego zjazdu 3 członków Toruńskiego Oddziału PTMA: Alojzy Burnicki, Zofia Huppenthal i Cecylia Iwaniszewska zostało odznaczonych złotymi odznakami PTMA o numerach 99,100 i 101. Zjazd zakończył się bankietem w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach. Uczestnicy mieli okazję wejścia na 32 metrowy radioteleskop, który właśnie w tym roku rozpoczynał swoją pracę w służbie astronomii. Dziś wchodzenie na radioteleskop jest zabronione.
Jedną z form działalności naszego oddziału były akademie upamiętniające postać Mikołaja Kopernika. W 1953 r. PTMA po raz pierwszy zorganizowało ogólno miejską akademię w 480. rocznicę urodzin M. Kopernika. Obchody te co roku wyróżniały się zapraszaniem wybitnych prelegentów, często przyjezdnych. Połączone były z częścią artystyczną oraz z wcześniejszym, uroczystym składaniem wieńca pod pomnikiem M. Kopernika i weszły do tradycji życia kulturalnego Torunia. Od 1967 r. organizację uroczystości przejęło Muzeum Okręgowe, a PTMA było współorganizatorem do 1998 r.
Inną sprawą, którą zajmowało się przez długie lata PTMA była budowa w Toruniu planetarium. W 1954 r. PTMA podjęło uchwałę o budowie Ludowego Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium. Realizacja projektu wkraczała na dobre tory dwukrotnie: w 1960 r., gdy utworzono ogólno miejski Komitet Organizacji Muzeum Kopernikowskiego, a jedną z sekcji była sekcja budowy Ludowego Obserwatorium Astronomicznego, oraz w 1961 r., gdy projekt spotkał się z przychylnym przyjęciem przez władze miejskie i został włączony w plany obchodów 500 rocznicy urodzin M. Kopernika. Ówczesny prezes - Andrzej Woszczyk wraz z sekretarzem oddziału HenrykiemWitkowskim opracowali wyjściowe dane do budowy LOA. Był także projekt architektoniczny mgr. inż. Marka Różańskiego z Politechniki Warszawskiej. Niestety z braku funduszy plany te upadły. Idea powstania planetarium była jednak ciągle żywa. Udało się ją zrealizować przy dużych staraniach PTMA w 1994 r. Planetarium jest dziś jedną z najchętniej i najliczniej odwiedzanych przez turystów instytucji w Toruniu.
Toruński Oddział PTMA organizuje od 1990 r. konkurs z astronomii dla szkół podstawowych. Początkowo odbywał się on co 2 lata, a po reorganizacji szkolnictwa co rok dla gimnazjalistów. Pomysłodawcami konkursu byli: astronom dr Marek Muciek i fizyk Czesław Stawikowski. Do pracy nad konkursem od początku włączyli się nauczyciele fizyki: Juliusz Domański i niezwiązany z PTMA Bolesław Mazur, oraz astronomowie prof. Roman Schreiber i dr Cecylia Iwaniszewska. Z wyjątkiem dr. M. Mućka (obecnie nauczyciela fizyki w Kołobrzegu) i zmarłego w 2015 r. J. Domańskiego osoby te nadal organizują konkursy. W pierwszych latach konkurs obejmował swoim zasięgiem oprócz woj. toruńskiego także kilka sąsiednich województw. Obecnie trzyetapowy konkurs skierowany jest do uczniów woj. kujawsko-pomorskiego, chociaż nadal przyjeżdżają uczniowie z innych województw, jako goście i obserwatorzy. W drugim etapie konkursu jest m.in. ciekawe zadanie obserwacyjne. Współorganizatorem konkursu jest Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty. Parokrotnie udało się też uzyskać patronat Marszalka województwa. Laureaci oprócz nagród rzeczowych otrzymują maksymalną liczbę punktów z fizyki przy kwalifikacji do wybranej przez siebie szkoły ponad gimnazjalnej lub ponad podstawowej. W pierwszych latach finał konkursu odbywał się w Planetarium. W ostatnim czasie finałowy etap rozpoczyna się w auli I LO im. M. Kopernika, po czym uczestnicy przechodzą do Planetarium, gdzie czeka na nich m.in. zadanie na kopule. Za długoletnie prowadzenie konkursu z dziedziny astronomii Toruński Oddział PTMA został odznaczony przez Marszałka woj. kujawsko-pomorskiego w styczniu 2014 r. Medalem Kopernika ustanowionym z okazji ogłoszonego w województwie kujawsko-pomorskim roku 2013 - Rokiem Kopernika.
Pomyślnym okresem dla PTMA były lata 1989 – 1992, gdy prezesem był astronom dr Marek Muciek. Prowadził on z ramienia PTMA wspólnie z dr. Krzysztofem Gęsickim i w mniejszym stopniu dr. Maciejem Mikołajewskim kółko astronomiczne w Obserwatorium w Piwnicach. Kółko to było prowadzone bardzo ciekawie i przyciągało wielu zdolnych uczniów. Jak wynika z list obecności zachowanych w PTMA uczestnikami kółka byli m.in.: późniejszy prof. astronomii Maciej Konacki , oraz znany pracownik Planetarium mgr Jerzy Rafalski. Uczestnicy kółka 4 razy z rzędu wygrali Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne w Grudziądzu, do którego Toruński oddział PTMA przeprowadza także wojewódzkie eliminacje. W pierwszym okresie odbywały się one w Białej Sali Domu Kopernika, a obecnie przeprowadzane są w I Lic. Ogólnokształcącym.
Z inicjatywy dr. M. Mućka organizowano obozy dla młodzieży w odległych zakątkach Polski, niejednokrotnie w bardzo skromnych warunkach. Były także pikniki na terenie Obserwatorium w Piwnicach, na które tłumnie przyjeżdżali autobusami, samochodami i rowerami mieszkańcy Torunia; niektórzy przychodzili pieszo. W tym tez okresie w wiekowych murach Muzeum „Domu Kopernika”, w 1992 r. wiceprezes Karol Wenerski prezentował wspaniałą wystawę pt. „Piwnice, z których widać gwiazdy”. Pokazywał na niej kilkadziesiąt fotogramów wykonanych w obserwatorium w Piwnicach. Na zjeździe w Puławach Karol Wenerski został uhonorowany złotą odznaką PTMA. Nie jest on już naszym członkiem, ale poszedł własną drogą budując z kolegami amatorskie obserwatorium astronomiczne w Niedźwiadach pod Szubinem. Od przeszło 20 lat odbywają się tam zloty przyciągające miłośników astronomii z całej Polski.
Amatorski ruch astronomiczny rozkwitał dalej. W Toruniu rozpoczęły działalność dwie ogólnopolskie sekcje tematyczne: Sekcja Obserwatorów Komet założona przez Marka Mućka oraz Sekcja Obserwatorów Słońca przeniesiona w lipcu 1993 r. z Fromborka. W Toruniu kierownictwo jej objął student astronomii Bartosz Dąbrowski – późniejszy pracownik kilku planetariów, w tym zagranicznych.
Decyzja o powołaniu Sekcji Obserwatorów Komet zapadła w 1988 r., a formalne jej zatwierdzenie nastąpiło na WZD w 1989 r. w Grudziądzu.. Kierownictwo obu sekcji dawno już przeniesiono do innych oddziałów, ale początki SOKu i kontynuowanie działalności SOSu miały miejsce przez kilka lat w Toruniu. WZD w Grudziądzu zapisał się w historii Toruńskiego Oddziału jeszcze jednym faktem: skarbnik Oddziału Zofia Huppenthal została wybrana członkiem ZG PTMA i jest nim nieprzerwanie do 2019 r., co czyni ją najdłużej urzędującym członkiem ZG PTMA. Trzeba dodać, że Z. Huppenthal była przez dwie kadencje, w latach 2000-2004 i 2010-2014 ogólnopolskim wiceprezesem PTMA. W tym też czasie powstał pomysł wykonania nowych legitymacji członkowskich, ponieważ dotychczasowe zawierały nieaktualne rubryki i miały przestarzałą szatę graficzną. Podjęła się tego Zofia Huppenthal. Projekt wykonał grafik komputerowy mgr Rafał Drzycimski, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Projekt był ściśle konsultowany z Prezesem ZG PTMA dr. Henrykiem Brancewiczem, co nie było łatwe ze względu na małą prędkość elektronicznego przesyłania danych graficznych. W końcu udało się dojść do porozumienia i projekt był gotowy na Walny Zjazd PTMA w 2007 r. w Niepołomicach. Ze względów ekonomicznych legitymacje wydrukowano w Łodzi. Kilkunastu miłośnikom astronomii pomogły one dostać się do zagranicznych obserwatoriów, jak również przychylniej patrzono w Konsulacie USA na osoby przedkładające je w celu uzyskania wizy.
Nasi członkowie biorą udział w wielu interesujących wydarzeniach o tematyce astronomicznej, m.in. w zlotach miłośników astronomii na terenie całej Polski, konferencjach oraz w zagranicznych wyprawach. Celem tych wypraw są obserwacje ciekawych i wyjątkowych zjawisk na niebie, takich, jak zorze polarne, czy zaćmienia Słońca. Do tego rodzaju wypraw zaliczyć można wyprawy na zaćmienie Słońca: na Węgry w 1999 r., do Egiptu i Turcji w 2006 r. do Chin w 2009 r. i USA. Trochę inny charakter miała wyprawa do CERN pod Genewą – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych zorganizowana przez ZG PTMA w 2015 r. Uczestniczyło w niej troje członków naszego Oddziału. W ostatnich latach działalność Toruńskiego Oddziału skupia się w dużej mierze na spotkaniach wyjazdowych dla większej liczby członków i osób im towarzyszących. Odwiedziliśmy kilka Astro-baz, których 14 znajduje się w naszym województwie oraz amatorskie, przyszkolne obserwatorium we Włocławku. Wybraliśmy się wspólnie do planetarium w Grudziądzu, gdzie oprócz seansu zapoznaliśmy się z działaniem stacji bolidowej. Zorganizowaliśmy też wycieczkę do starego i nowego planetarium w Łodzi. Byliśmy w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, a ostatnio nawiązaliśmy współpracę z Wrocławskim Oddziałem PTMA z którym wybraliśmy się do Białkowa, do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Staramy się też iść z duchem czasu i 2000 r. mamy własną stronę internetową, którą na bieżąco uzupełniamy. Adres: torun.ptma.pl
Jesteśmy również obecni na Face Booku. Mamy własne rollupy, które wystawiamy m.in. na konkursach i zlotach, a także jednakowe, oddziałowe koszulki.
25.06.2012 r. obchodziliśmy 60-lecie PTMA. Był tort i niekończące się wspomnienia i rozmowy o popularyzacji astronomii.
Zofia Huppenthal
prezes Toruńskiego Oddziału PTMA
Prezesi: Jan Szyc 1952 – 1961 III kadencje
Andrzej Woszczyk 1961 - 1968 II kadencje
Jerzy Sołoniewicz 1968 – 1971 I kadencja
Henryk Iwaniszewki 1971 – 1981 III kadencje
p.o. prezesa Jan Hanasz 1981 – 1982
Juliusz Domański 1982 – 1989 II kadencje
Marek Muciek 1989 – 1992 I kadencja
Alojzy Burnicki 1992 – 2007 V kadencji
Piotr Wąż 2007 – 2013 II kadencje
p.o. prezesa Romuald Graul 2013 – 2014
Zofia Huppenthal 2014 - 2019
Plansze wystawy wykonanej w 2022 r. przez Z. Huppenthal na 70-lecie PTMA Oddziału w Toruniu. Za stronę techniczną odpowiadał M. Muszczak.
Kronika PTMA Oddziału Toruń, jako dalszy ciąg „Historii”.
W zakładce „Galeria” znajdują się zdjęcia niektórych wydarzeń, a w zakładce „Wykłady” nagrana większość wykładów i prelekcji.
05.2018 wykonanie koszulek Oddziału – Marcin Muszczak.
03.06.2018 zorganizowanie pokazu Słońca podczas imprezy pt. „Bajkowa Bydgoszcz” na Wyspie Młyńskiej.
09.06.2018 członkowie PTMA indywidualnie uczestniczyli w Astrofestiwalu w Grudziądzu.
07.2018 pokaz Słońca dla mieszkańców Włocławka - Sławomir Walczak.
27.07.2018 obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca w Przysieku pod Toruniem, zorganizowane przez Piotra Skonieczkę dla członków PTMA.
10-12.08.2018 kilkoro członków PTMA wraz z osobami towarzyszącymi uczestniczyło w Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Astronomii w Niedźwiadach.
31.08.2018 kilkoro członków PTMA uczestniczyło w imprezie „Astroshow” na zamku w Gniewie.
22.09.2018 Osada-Popowo k/Lipna pod Włocławkiem. Obserwacje z noclegiem i prelekcją Stanisława Milczarka o pobycie w Ekwadorze i na Saharze z uwzględnieniem doświadczeń fizycznych na równiku i obserwacjach nieba.
4 -7.10.2018 kilkoro członków PTMA wraz z osobami towarzyszącymi uczestniczyło w Jesiennym Zlocie PTMA Oddziału Warszawskiego w Krzyżach koło Rucianego Nidy w Ośrodku Wypoczynkowym „Mazury”.
25.10.2018 w Książnicy Kopernikańskiej współorganizowanie przez PTMA i Książnicę wykładu otwartego prof. Ryszarda Szczerby „Meandry Nauki – od Pitagorasa do Newtona”.
16.11.2018 zebranie członków PTMA na zaproszenie kolegów z Włocławka we Włocławskim amatorskim "Obserwatorium". Pokaz zdjęć grupy „Astrofotografia” Włocławek; autor zdjęć Rafał Trzebiński.
07.12.2018 w Książnicy Kopernikańskiej zebranie członków połączone z obchodami jubileuszu 90-lecia Cecylii Iwaniszewskiej. Jubilatka podzieliła się wspomnieniami związanymi z astronomią.
ROK 2019
17.01.2019 w Książnicy Kopernikańskiej współorganizowanie przez PTMA i Książnicę prezentacji Macieja Mikołajewskiego reprintu dzieła M. Kopernika. Reprint opracowany został przez prelegenta i Roberta Szaja.
- w Książnicy Kopernikańskiej prelekcja dla członków PTMA i osób
towarzyszących znanego astrofotografika Piotra Potępy.
20.02.2019 w 13 Przedszkolu Miejskim im. M. Kopernika M. Muszczak, jako gość specjalny
reprezentował PTMA w Multimedialnym Turnieju Wiedzy – „Kosmiczna Zabawa”.
07.03.2019 w I LO i w Planetarium odbył się współorganizowany przez PTMA i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Wojewódzki Konkurs na Referat z Zakresu Astronomii i Astronautyki oraz XLV Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.
11.03.2019 w I LO i Planetarium odbył się współorganizowany przez PTMA i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy finał Konkursu Wojewódzkiego z Fizyki i Astronomii odrębnie dla: uczniów gimnazjów i uczniów szkół podstawowych. Trzyetapowy konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Woj. Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Laureaci otrzymali oprócz nagród rzeczowych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z fizyki,
co pozwoliło im na wybór szkoły ponadpodstawowej w woj. kujawsko-pomorskim.
14.03.2019 w Książnicy Kopernikańskiej współorganizowanie przez PTMA i Książnicę wykładu prof. Andrzeja Strobla pt. "Witelon - zapomniany polski uczony z XIII wieku".
07.04.2019 zorganizowanie zwiedzania dla członków i osób towarzyszących Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
25.05.2019 zwiedzanie przez członków i osoby towarzyszące Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie. Impreza zorganizowana wspólnie z członkami PTMA Oddziału we Wrocławiu. Program obejmował: zwiedzanie obserwatorium, obserwacje Słońca, 2 wykłady i piknik.
08.06.2019 Prezes Z. Huppenthal reprezentowała PTMA Oddział w Toruniu na obchodach 70-lecia PTMA Oddziału w Łodzi.
22.06. 2019 spotkanie i wspólne zwiedzanie Torunia z członkami PTMA Oddziału we Wrocławiu.
06-08.09.2019 Prezes Z. Huppenthal reprezentowała PTMA Oddział w Toruniu na spotkaniu organizacji pozarządowych „SPACE FORUM 2019” w Olsztynie.
23-29.09.2019 1 członek PTMA wraz z osobami towarzyszącymi uczestniczył w Jesiennym Zlocie PTMA Oddziału Warszawskiego w Krzyżach koło Rucianego Nidy w Ośrodku Wypoczynkowym „Mazury”.
05.10.2019 kilkoro członków PTMA uczestniczyło w obchodach 100-lecia PTMA w Krakowie.
17.10.2019 w Książnicy Kopernikańskiej współorganizowanie przez PTMA i Książnicę otwartego wykładu Piotra Majewskiego pt. „Polowanie na Księżyc”.
11.11.2019 r. Możliwość obserwacji tranzytu Merkurego w Astro-bazie w Unisławiu oraz w Planetarium i obserwatorium w Grudziądzu. W Planetarium obserwacje połączone były z możliwością udziału w bezpłatnym seansie. W obserwacjach przeszkodziła pogoda.
21.11.2019 w Książnicy Kopernikańskiej współorganizowanie przez PTMA i Książnicę otwartego wykładu Marcina Gładkowskiego pt. „Obserwatoria Astronomiczne w Chile”.
06.12.2019 w Książnicy Kopernikańskiej – relacja Stefana Mrozka dla członków PTMA i osób towarzyszących z wyprawy na obserwacje na Wyspy Kanaryjskie.
ROK 2020
23.01.2020 w Książnicy Kopernikańskiej współorganizowanie przez PTMA i Książnicę otwartej prelekcji Piotra Potępy pt. „Astrokrajobraz, czyli niebo nad nami".
05.03.2020 w Książnicy Kopernikańskiej współorganizowanie przez PTMA i Książnicę wykładu prof. Andrzeja Strobla pt. „Astronomia – nie tylko wielka przygoda intelektualna”.
02.03.2020 w I LO i Planetarium odbył się współorganizowany przez PTMA i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy finał Konkursu Wojewódzkiego z Fizyki i Astronomii dla uczniów szkół podstawowych. Trzyetapowy konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Woj. Kujawsko-Pomorskiego.
Od połowy marca 2020 r. działalność PTMA pokrzyżowała pandemia.
16.03.2021 zaplanowany na ten termin trzeci etap Konkursu Wojewódzkiego z Fizyki i Astronomii dla uczniów szkół podstawowych współorganizowany przez PTMA i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy został odwołany z powodu panującej pandemii. W porozumieniu z Kuratorium Oświaty Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów i finalistów na podstawie wyników II etapu Konkursu. Laureaci otrzymali oprócz nagród rzeczowych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z fizyki, co pozwoliło im na wybór szkoły ponadpodstawowej w woj. kujawsko-pomorskim.
23.04.2020 w Książnicy Kopernikańskiej współorganizowanie po raz pierwszy zdalnego wykładu prof. Jacka Krełowskiego. pt. „Literatura piękna a astronomia”.
30.05.2020 w Książnicy Kopernikańskiej współorganizowanie zdalnego wykładu prof. Andrzeja Strobla pt. „Astronomia - nie tylko wielka przygoda intelektualna”.
07.08.2020 Mirosław Modrzejewski, Michał Rakowski i Piotr Skonieczka stworzyli na stronie internetowej interaktywną mapę regionu z zaznaczonymi miejscami dogodnymi do obserwacji. Mapa ta od 2022 r. jest za zgodą autorów wykorzystywana przez Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu.
https://visittorun.com/pl/page/astronomia-dla-ka%C5%BCdego-obserwacje-w-toruniu-i-okolicach
14-16.08.2020 kilkoro członków PTMA wraz z osobami towarzyszącymi uczestniczyło w Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Astronomii w Niedźwiadach.
12.09.2020 zorganizowanie wspólnych obserwacji w miejscowości Bobrowniki niedaleko Włocławka.
15.10.2020 współorganizowanie z Książnicą Kopernikańską zdalnego wykładu Sebastiana Soberskiego pt. "Radioteleskopy i kosmiczne sygnały".
18.10.2020 r. zmarł wybitny astronom i działacz „Solidarności”, długoletni, aktywny członek PTMA, prof. Jana Hanasz. 22.10.2020 C. Iwaniszewska wygłosiła mowę w kościele św. Ducha po mszy w intencji zmarłego.
19.11.2020 współorganizowanie z Książnicą Kopernikańską zdalnego wykładu dr Cecylii Iwaniszewskiej pt. „Studiując astronomię w Toruniu 75 lat temu”.
ROK 2021
25.02.2021 współorganizowanie z Książnicą Kopernikańską zdalnego wykładu Sebastiana Soberskiego pt. „Tajemnice gwiazd – klasyfikacja”.
18.03.2021 współorganizowanie z Książnicą Kopernikańską zdalnego wykładu prof. Andrzeja Strobla pt. „Kosmiczna podróż Ziemi”.
23.03.2021 odbył się zdalnie współorganizowany przez PTMA i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy finał Konkursu Wojewódzkiego z Fizyki i Astronomii dla uczniów szkół podstawowych. Trzyetapowy konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Woj. Kujawsko-Pomorskiego. Laureaci otrzymali oprócz nagród rzeczowych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z fizyki, co pozwoliło im na wybór szkoły ponadpodstawowej w woj. kujawsko-pomorskim.
04.21 Zofia Huppenthal uczestniczyła w obradach Kapituły Medalu Zonna jako przedstawiciel PTMA.
28.04.21 odbył się zdalnie współorganizowany przez PTMA i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy XLVII Wojewódzki Konkurs na Referat z Zakresu Astronomii i Astronautyki oraz Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne.
10.06.2021 wielu członków PTMA w regionie obserwowało i fotografowało częściowe zaćmienie Słońca.
12-17.08.2021 kilkoro członków PTMA wraz z osobami towarzyszącymi uczestniczyło w Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Astronomii w Niedźwiadach.
09.2021 obserwacje Słońca przy pomocy teleskopu Coronado w Inowrocławiu.
7-10.10.2021 Zofia Huppenthal uczestniczyła w Jesiennym Zlocie PTMA Oddziału warszawskiego w Krzyżach koło Rucianego Nidy w Ośrodku Wypoczynkowym „Mazury”.
16-17.10.2021 kilkoro członków uczestniczyło w Astro Forum w Hotelu Eris Wzgórza Dylewskie.
23.10.2021 zebranie członków PTMA w Niedźwiadach - największym w Polsce amatorskim obserwatorium prowadzonym przez Pałucko Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne "Grupa Lokalna".
05.11.2021 w Książnicy Kopernikańskiej odbyła się prelekcja Piotra Skonieczki o udziale w misji księżycowej habitatu Lunares. Po raz pierwszy M. Muszczak i M. Stawski nagrywali prelekcję w celu udostępnienia jej na stronie internetowej PTMA na kanale You Tube.
11-12.2021 powtórne wykonanie koszulek Oddziału przez Marcina Muszczaka.
ROK 2022
28.01.2022 w Książnicy Kopernikańskiej i zdalnie odbyła się pierwsza część Walnego Zebrania Sprawozdawczo –Wyborczego PTMA Oddziału w Toruniu.
02.2022 wykonanie polarów Oddziału w kolorach: granatowym i czerwonym przez Pawła Kijaka.
11.03.2022 w Książnicy Kopernikańskiej odbyło się zebranie członków z prelekcją długoletniego członka dr Cecylii Iwaniszewskiej pt. "O początkach PTMA
i dawnych działaczach".
25.03.22 w Książnicy Kopernikańskiej odbyła się druga część zawieszonego zebrania Sprawozdawczo –Wyborczego PTMA Oddziału w Toruniu.
07.04.22 w Książnicy Kopernikańskiej odbył się współorganizowany przez PTMA i Książnicę wykład prof. Andrzeja Strobla pt. "Astronomia sto lat po Koperniku - Jan i Elżbieta Heweliuszowie".
09.04.2022 w Puławach odbył się Walny Zjazd Delegatów. Delegatami byli: Zofia Huppenthal, Maciej Mikołajewski i Czesław Stawikowski, który uczestniczył zdalnie. Maciej Mikołajewski został członkiem Zarządu Głównego, a Zofia Huppenthal po 33 latach pracy w Zarządzie zrezygnowała z kandydowania.
11.04.22 w I LO i Planetarium odbył się współorganizowany przez PTMA i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy finał Konkursu Wojewódzkiego z Fizyki i Astronomii dla uczniów szkół podstawowych. Trzyetapowy konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Woj. Kujawsko-Pomorskiego. Laureaci otrzymali oprócz nagród rzeczowych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z fizyki, co pozwoliło im na wybór szkoły ponadpodstawowej w woj. kujawsko-pomorskim.
27.04.22 odbył się zdalnie współorganizowany przez PTMA i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Wojewódzki Konkurs na Referat z Zakresu Astronomii i Astronautyki oraz XLVIII Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne dla uczniów szk. ponadpodstawowych. Konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Woj. Kujawsko-Pomorskiego.
12.05.22 w Książnicy Kopernikańskiej odbył się współorganizowany przez PTMA i Książnicę wykład prof. Andrzeja Strobla pt. „Instrumentarium Jana Heweliusza”.
12-31.05.22 w Książnicy Kopernikańskiej współorganizowanie przez PTMA i Książnicę wystawy planszowej pt. Astroinstrumenty Jana Heweliusza. Wydarzenie to, jak i powyższe odbyło się pod honorowym i medialnym patronatem „Hevelianum” i czasopisma „Urania-Postępy Astronomii”.
26.05.22 wizyta Prezes Z. Huppenthal i członków S. Walczaka i Cz. Stawikowskiego w prywatnej szkole podstawowej i liceum w Chełmnie na zaproszenie członka PTMA Szymona Żywicy, który w szkole tej jest nauczycielem. Celem wizyty było doradztwo w sprawie budowy szkolnego obserwatorium.
01.06.22 rozpoczęcie zamieszczania comiesięcznego, opisowego kalendarza astronomicznego na str. internetowej. Kalendarz powstaje we współpracy z Oddziałem PTMA w Szczecinie. Czesław Stawikowski i w mniejszym stopniu Z. Huppenthal robią korektę kalendarza napisanego przez astronomkę Jolantę Olejniczak członka Zarządu Oddziału Szczecińskiego. Czesław Stawikowski oddzielnie nanosi w kalendarzu zmiany dla Torunia.
06.22 wyszukanie przez Z. Huppenthal i przekazanie dokumentacji zdjęciowej i listów (wszystkie materiały zostały zwrócone) dotyczących projektu budowy Ludowego Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium w Toruniu p. Emilii Ziółkowskiej-Ganc z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Dokumenty te posłużyły do przygotowania referatu pt. „Żywy pomnik Kopernika, czyli rzecz o Ludowym Obserwatorium i Planetarium w Toruniu” wygłoszonego podczas konferencji z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia", która odbyła się 19.11.22 w Książnicy Kopernikańskiej. Artykuł ten także ukazał się drukiem.
01.07.22 w Książnicy Kopernikańskiej zebranie członków z prelekcją członka PTMA Szymona Żywicy na temat obserwacji Słońca. W planie były obserwacje Słońca, ale nie dopisała pogoda.
08.22 staraniem Macieja Mikołajewskiego powstał w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Filatelistów Okręg Toruński nowy, trwały wygląd witryny. Autorem projektu jest plastyk z Grudziądza Wojciech Zięba.
03-04.09.22 odbyły się bardzo udane obchody 70-lecia PTMA Oddziału w Toruniu na Barbarce. PTMA Oddział w Toruniu został odznaczony medalem Thorunium przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Szeroki opis tego wydarzenia znajduje się na str. PTMA Oddziału w zakładce „Archiwum”. https://torun.ptma.pl/archiwum,10,pl.html
23-24.09.22 odbyły się uroczyste obchody 100-lecia dwumiesięcznika „Urania Postępy Astronomii” w Klubie „Od Nowa” w Toruniu i w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. Uczestniczyło w nich kilkunastu członków Oddziału.
06.10.22 w Książnicy Kopernikańskiej współorganizowanie przez PTMA i Książnicę
debaty prowadzonej przez Szymona Żywicę z udziałem profesorów: astronoma Andrzeja Strobla, biologa Jana Kopcewicza i kognitywisty-fizyka Włodzisława Ducha. Debata toczyła się wokół książki „Kosmos i życie”.
21.10.22 w Książnicy Kopernikańskiej odbyło się zebranie członków Oddziału połączone z prelekcją Pawła Piotrowskiego. Paweł Piotrowski opowiadał o swoich pierwszych krokach i zbieraniu doświadczeń w obserwacjach i astrofotografii.
22.10.22 członkowie PTMA otrzymali zaproszenie na wykład popularnonaukowy
dr. Marcina Gawrońskiego dotyczący badań prowadzonych za pomocą radioteleskopu Rt-4
w Piwnicach. Wykład pt. „Na co patrzy radioteleskop” odbył się w ramach projektu "Fizyka na wyciągnięcie ręki".
25.10.22 odbyły się obserwacje częściowego zaćmienia Słońca. Zorganizowali je Cz. Stawikowski i Z. Huppenthal przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Dołączyła C. Iwaniszewska. Obserwacje przebiegały ze zmiennym szczęściem ze względu na kapryśną pogodę. Dłuższy czas przed Urzędem Marszałkowskim pokazom towarzyszyli dziennikarze z TVP3, czego efekt można było oglądać w programie „Zbliżenia”. Członek PTMA Michał Stawski przeprowadził także obserwacje z uczniami jednej klasy w szkole podstawowej w Chełmnie. W tym celu zakupił specjalne okulary i folię mylarową.
10.22 rozpoczęcie dwóch ogólnopolskich konkursów dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z „Wiedzy o Mikołaju Koperniku”. Przewodniczącym Centralnej Komisji Konkursów został, jako członek PTMA Czesław Stawikowski.
24.11.22 w Książnicy Kopernikańskiej odbył się współorganizowany przez PTMA i Książnicę wykład astronom, członka PTMA Oddziału Szczecin Jolanty Olejniczak pt. "Ziemia widziana z Kosmosu".
ROK 2023
26.01.23 PTMA Oddział w Toruniu 26 stycznia 2023 r. zorganizował z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika przy współpracy z Książnicą Kopernikańską debatę pod tytułem: "Poruszył Ziemię, a czy nas dzisiaj porusza? Dokonania Mikołaja Kopernika i jego dziedzictwo". Prelegentami byli specjaliści z trzech dziedzin - profesorowie: astronom - Andrzej Strobel, historyk - Janusz Małłek oraz ekonomista - Damian Walczak. Debatę prowadził Czesław Stawikowski. Głównemu punktowi wieczoru towarzyszyły inne wydarzenia: pokaz egzemplarza pierwszego wydania De Revolutionibus z 1543 r. będącego w zasobach Książnicy, makieta domu Kopernika z wkomponowaną szopką, oraz wystawa posterowa przygotowana z okazji 70-lecia toruńskiego oddziału PTMA, które przypadło w poprzednim roku. W planie był także pokaz nieba na godzinę przed debatą, niestety nieudany z powodu braku pogody. Do czasu rozpoczęcia debaty Paweł Piotrowski z teleskopem pod wystawę posterową opowiadał o niebie. Obchody jubileuszu zorganizowane przez toruński Oddział cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Torunia. Uczestniczyła rekordowa liczba – ponad 130 osób i kilkanaście zdalnie. Opis debaty znajduje się na str. internetowej PTMA.
16.02.23 Prezes Z. Huppenthal otrzymała zaproszenie i reprezentowała PTMA na uroczystym posiedzeniu Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim. Była to jedna z pierwszych uroczystości poświęcona 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
17.02.23 Prezes Z. Huppenthal, Cz. Stawikowski i S. Walczak otrzymali zaproszenia
i reprezentowali PTMA na otwarciu wystawy „Wokół De Revolutionibus” w Ratuszu Staromiejskim..
18.02.23 Prezes Z. Huppenthal otrzymała zaproszenie od Prezesa PTMA i wraz z członkiem ZG PTMA Wojciechem Burzyńskim z Białegostoku reprezentowali Towarzystwo na koncercie w Auli, który odbywał się w ramach Kongresu Kopernikańskiego.
19.02.23 Delegacja PTMA Z. Huppenthal i W. Burzyński (Oddział Białystok) złożyli kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Składanie kwiatów miało bardzo uroczysty charakter; Obecna była delegacja rządowa i wielu rektorów ubranych w togi. Odegrano hymn państwowy. Po uroczystości odbyło się w siedzibie PTMA spotkanie z 3 przedstawicielami PTMA Oddziału Białystok. Goście z Białegostoku przyjechali specjalnie na uroczystości poświęcone 550. rocznicy urodzin Kopernika. W niekończącej się rozmowie uczestniczył S. Walczak.
3.03.23 W Książnicy Kopernikańskiej odbyło się zebranie pt. „Modelarstwo Hobby -
Sztuka" zorganizowane przez Mariusza Rupiczaka. Modelarze przywieźli i zaprezentowali ponad setkę modeli wykonanych przez członków Inowrocławskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych (ISMR). Pokazane zostały modele: samolotów, statków, czołgów i innych pojazdów. Zaproszeni modelarze opowiadali o swoim hobby, modelach i nawigacji.
06.03.23 w I LO i w Planetarium odbył się współorganizowany przez PTMA i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Wojewódzki Konkurs na Referat z Zakresu Astronomii i Astronautyki oraz XLIX Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Woj. Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Zwycięzcy konkursu: Kacper Jagielski i Maksymilian Szczutkowski z III LO w Bydgoszczy zajęli ex aequo II miejsce w XLIX Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym w Grudziądzu. Trzecie miejsce zajęła uczennica VIII klasy szk. podst. w Dobrem Marta Czupajło, która następnie zajęła czwarte miejsce w Grudziądzu w Konkursie Ogólnopolskim..
27.03.23 w I LO i Planetarium odbył się współorganizowany przez PTMA i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy finał Konkursu Wojewódzkiego z Fizyki i Astronomii dla uczniów szkół podstawowych. Trzyetapowy konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Woj. Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Laureaci otrzymali oprócz nagród rzeczowych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z fizyki, co pozwoliło im na wybór szkoły ponadpodstawowej w woj. kujawsko-pomorskim. Konkurs wygrała Marta Czupajło – uczennica szkoły podstawowej w Dobrem.
30.03.23 w Książnicy Kopernikańskiej odbył się współorganizowany przez PTMA i Książnicę wykład prof. Andrzeja Strobla pt. „Jak zmieniał się obraz Ziemi i Wszechświata
na przestrzeni wieków”.
22.04.23 Zofia Huppenthal zorganizowała zwiedzanie w Muzeum Okręgowym w Ratuszu Staromiejskim wystawy pt. „Wokół De Revolutionibus”. Po wystawie pokazującej m.in.
dwa pierwsze wydania dzieła Kopernika oraz rękopisy, inkunabuły i starodruki w niezwykle ciekawy sposób oprowadzała członków i sympatyków PTMA kurator wystawy Magdalena Awianowicz pracownik Biblioteki Głównej UMK.
19.05.23 odbyło się w Książnicy Kopernikańskiej zebranie z prelekcją wygłoszoną przez uczennicę ULO Kornelię Kaczmarek pt. "Fizjologia człowieka a podróże kosmiczne". Prezentacja ta była wcześniej przedstawiona na Wojewódzkim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym, na którym K. Kaczmarek zajęła czwarte miejsce.
02.06.23 odbyły się trzecie etapy Ogólnopolskich Konkursów dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z „Wiedzy o Mikołaju Koperniku”. Oprócz Cz. Stawikowskiego prowadzącego Konkursy przedstawiciela PTMA i odpowiedzialnego za ogólny przebieg w jednej z Komisji Konkursowej zasiadał również jako przedstawiciel PTMA prof. Roman Schreiber.
02.06.23 we Włocławku odbył się Astrofestiwal, w którym członkowie PTMA brali udział indywidualnie.
07.23 odbywał się remont kilku pomieszczeń w lokalu wynajmowanym przez
PTMA i Związek Filatelistów. W remoncie pomagali: M. Pomarzyński, S. Walczak, M. Muszczak, Iwo Bohr i Z. Huppenthal. Miał dołączyć jeszcze M. Biliński z Gdańska, ale nie udało się umówić terminu. Po miesiącu remont został zakończony. Wymieniono instalację elektryczną, pomalowano ściany, wymieniono podłogę, pomalowano drzwi wejściowe, odnowiono toaletę. Filateliści wymienili lampy i wyłączniki.
10-12.08.23 kilkoro członków uczestniczyło w Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Astronomii w Niedźwiadach.
26.08.23 dla członków i osób towarzyszących odbyło się w Toruniu zwiedzanie obiektów związanych z astronomią. Oprowadzającym był Iwo Bohr, doświadczony przewodnik. Zwiedzanie zakończyło się w świeżo wyremontowanym lokalu.
We wrześniu 2023 r. członkowie PTMA Oddziału Toruń zostali uhonorowani wieloma zaproszeniami na imprezy odbywające się w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu. Kilkoro z nich uczestniczyło w uroczystym otwarciu Zjazdu PTA, które właśnie obchodziło 100-lecie. PTMA prezentowało tam wystawę przygotowaną wcześniej na swoje 70-lecie. Członkowie uczestniczyli również w imprezach towarzyszących Zjazdowi PTA. Kilkoro członków PTMA mających zaproszenia uczestniczyło następnie w otwarciu wystawy „Misterium Słońca – Kopernik syn renesansu”, zakończeniu ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Koperniku i Gali Zakończenia Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Podczas Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego członek PTMA astronom prof. Maciej Mikołajewski otrzymał nagrodę Zonna – ogólnopolskie odznaczenie przyznawane na zjazdach PTA za popularyzację astronomii. Nagrodę tę otrzymał także astronom Krzysztof Czart wiceprezes PTA z Torunia i toruńskie Planetarium. W Komisji Medalu Zonna jedną z pięciu osób była Z. Huppenthal z ramienia PTMA.
08.10.23 W miejscowości Popowo niedaleko Włocławka odbyły się obserwacje z noclegiem w tamtejszym pensjonacie „Osada Popowo”. Pierwszego dnia obserwacje nie udały się z powodu braku pogody. Drugiego dnia obserwowano plamy słoneczne. Panowała miła, przyjacielska atmosfera. Głównym organizatorem był S. Walczak.
20-23.09.23 Zofia Huppenthal uczestniczyła w Jesiennym Zlocie PTMA Oddziału warszawskiego w Krzyżach koło Rucianego Nidy w Ośrodku Wypoczynkowym „Mazury”.
9.10.23 Prezes PTMA Z. Huppenthal otrzymała zaproszenie na obchody 100-lecia Polskiego Związku Filatelistów Okręg Toruński z którym współużytkowany jest lokal. Podczas uroczystości Prezes przeczytała list gratulacyjny z podziękowaniem za współpracę i życzeniami.
12.10.23 w Książnicy Kopernikańskiej odbył się współorganizowany przez PTMA i Książnicę wykład otwarty dr. Marcina Gawrońskiego pt. „Szybkie błyski radiowe – nowa wielka tajemnica wszechświata”.
15.10.23 Zaproszenie kilku członków na premierowy spektakl dla dzieci do Baja Pomorskiego pt. „Mała Urania”. Scenariusz przedstawienia napisał Maciej Mikołajewski.
28.10.23 odbyło się w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach zebranie członków PTMA i osób towarzyszących. Po części optycznej obserwatorium oprowadzał prof. Maciej Mikołajewski, a po części radiowej doktorantka. Zebranie miało na celu także segregację i uporządkowanie książek PTMA przechowywanych w Obserwatorium. W trakcie pobytu w Piwnicach uczestnicy zostali poczęstowani zupą gulaszową i ciastem, które zorganizował M. Muszczak oraz chlebem własnego wypieku Pawła Piotrowskiego. Panowała niezwykle miła atmosfera, a uczestnicy stwierdzili, że częściej chcieliby spotykać się w takich okolicznościach.
04.11.23 członkowie PTMA i osoby towarzyszące zwiedzali wystawę „Misterium Słońca Kopernik Syn Renesansu”. Po wystawie w niezwykle interesujący sposób oprowadzał kurator wystawy Michał Kłosiński.
11.23 dzięki dofinansowaniu z Gminy Miasto Toruń i Zarządu Głównego PTMA zakupiono niewielki teleskop Sky-Watcher Star Discovery MAK 127 (WiFi). Teleskop wraz z różnymi akcesoriami przeznaczony jest głównie do pokazów nieba, jak również do wykorzystania przez członków.
18 i 19.011.23 członkowie PTMA wraz dziećmi zostali zaproszeni przez Macieja Mikołajewskiego na specjalne spektakle pt. "Mała Urania - kosmiczna podróżniczka" do Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Maciej Mikołajewki był scenarzystą przedstawienia i dzięki niemu członkowie mieli ulgowe bilety.
22.11.23 Prezes Z. Huppenthal otrzymała zaproszenie na 95. urodziny dr C. Iwaniszewskiej organizowane przez Klub Inteligencji Katolickiej. Podczas uroczystości Z. Huppenthal odczytała życzenia i gratulacje dla jubilatki.
23.11.23 w Książnicy Kopernikańskiej odbył się współorganizowany przez PTMA
i Książnicę wykład otwarty prof. Macieja Mikołajewskiego pt. „Kosmogonia: astronomia dźwięku”.
04.12.23 Prezes Z. Huppenthal otrzymała zaproszenie na obchody 100-lecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej. Obchody odbyły się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki i miały bardzo uroczystą oprawę. PTMA Oddział Toruń zostało uhonorowane medalem wybitym z okazji 100-lecia Książnicy Kopernikańskiej.
9-10.12.23 odbyło się Polskie Forum Kosmiczne, którego głównym organizatorem było Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Pierwszego dnia obrady toczyły się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, a drugi dzień przebiegał na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Tego dnia Prezes Z. Huppenthal przedstawiła 5-minutową prezentację ukazującą dorobek PTMA Oddziału Toruń w ciągu ostatniego roku.
ROK 2024
29.02.2024 r. w Książnicy Kopernikańskiej odbył się współorganizowany przez PTMA
i Książnicę wykład otwarty pt. „Prawne aspekty pozyskiwania i wykorzystywania zasobów kosmicznych". Wykład poprowadził Mariusz T. Kłoda członek PTMA, pracownik Wydziału Prawa i Administracji UMK. Plakat do wykładu wykonał członek PTMA Paweł Piotrowski.
05.03.24 w I LO odbył się współorganizowany przez PTMA i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Wojewódzki Konkurs na Referat z Zakresu Astronomii i Astronautyki oraz XLIX Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Woj. Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Do Konkursu przystąpiło jedynie 3 uczniów, ale ich prace zostały wysoko ocenione przez komisję konkursową. Pierwsze miejsce zajęła uczennica I klasy LO w Radziejowie Marta Czupajło, która następnie zajęła piąte miejsce w Grudziądzu w Konkursie Ogólnopolskim.
15.03.24 r. w Książnicy Kopernikańskiej odbyło się zebranie członków PTMA z prelekcją wygłoszoną przez członka PTMA Michała Bilińskiego z Gdańska. Prelekcja nosiła tytuł "Amerykańskie obserwatoria (i nie tylko…) – naszym szlakiem ". Michał Biliński ofiarował przywiezioną przez siebie próbkę ziemi z obserwatorium we Flagstaff w Arizonie dr Iwaniszewskiej, która następnie przekazała próbkę PTMA. Po prelekcji Iwo Bohr nagrał krótkie wywiady: oddzielnie z dr C. Iwaniszewską i M. Bilińskim zarejestrowane przez M. Stawskiego i M. Muszczaka.
Wcześniej, Iwo Bohr przeprowadził wywiad z Prezes Z. Huppenthal. Nagrywanie filmików – wywiadów z ciekawymi członkami PTMA było nowym pomysłem Iwo Bohra na promocję PTMA w Internecie.
21.03.24 Czesław Stawikowski członek PTMA Oddziału Toruń za przeprowadzenie
w 2023 r. dwóch trzyetapowych Ogólnopolskich Konkursów Wiedzy o Koperniku: oddzielnie dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz za wykonywanie korekty kalendarza wydarzeń astronomicznych dla Torunia otrzymał "Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za rok 2022 i 2023 w kategorii "Nauka".
15.04.24 w I LO i Planetarium odbył się współorganizowany przez PTMA i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy finał Konkursu Wojewódzkiego z Fizyki i Astronomii dla uczniów szkół podstawowych. Trzyetapowy konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Laureaci otrzymali oprócz nagród rzeczowych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z fizyki, co pozwoliło im na wybór szkoły ponadpodstawowej w woj. kujawsko-pomorskim.
20.04.24 członkowie PTMA Oddział Toruń uczestniczyli w XXII Festiwalu Nauki i Sztuki na Rynku Staromiejskim w Toruniu. W pokazach Słońca przeszkodził deszcz, ale członkowie: Michał Biliński, Iwo Bohr, Rafał Leśniewski, Marcin Muszczak, Paweł Piotrowski i Ewa Zakrzeńska przy stoisku pod namiotem objaśniali budowę teleskopów i omawiali zdjęcia nieba na laptopie.
25.04.2024 w Książnicy Kopernikańskiej odbył się współorganizowany przez PTMA
i Książnicę wykład otwarty pt. „Co nieco o tajemnicy czasu i historii jego pomiarów”. Wykład poprowadził astronom prof. Andrzej Strobel, a członek PTMA, Paweł Piotrowski
wykonał plakat.
10.05.24 odbyło się w Książnicy Kopernikańskiej połączone z prelekcją zebranie członków PTMA. Prelekcję pt. „Pod polskim niebem” wygłosiła uczennica I klasy LO im. Władysława Łokietka w Radziejowie Marta Czupajło.
28.05.24 odbyło się w siedzibie PTMA spotkanie z filmowcami poświęcone Mikołajowi Kopernikowi. Filmowców reprezentowali: scenarzysta Kasper Bajon i Zuzanna Olbińska, którzy na zlecenie firmy Netflix będą realizować pełnometrażowy, fabularny filmu o Mikołaju Koperniku. W połowie kwietnia Z. Huppenthal została poproszona przez Z. Olbińską o zorganizowanie konsultacji dotyczących M. Kopernika. Ze strony PTMA w zebraniu uczestniczyli: prof. A. Strobel, prof. M. Mikołajewski, Cz. Stawikowski i Z. Huppenthal. Czesław Stawikowski poinformował wcześniej uczestników - członków PTMA, że filmowcy ci nakręcili dla firmy Netflix film pt. „Wielka woda” mówiący o powodzi w 1997 r. we Wrocławiu. Przed nagraniem filmowcy przeprowadzili setki wywiadów ze świadkami tego wydarzenia. Podobnie tym razem filmowcy przeprowadzili wiele rozmów z różnymi specjalistami o Koperniku. Trwające 3 h zebranie było niezwykle owocne i przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Niestety wypowiedzi nie nagrywano.
09.06.24 członkowie PTMA uczestniczyli indywidualnie w inauguracji Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Astronomii w Toruniu.
10.06.24 toruński Oddział PTMA wziął udział Astrofestiwalu w Inowrocławiu – cyklicznej imprezie organizowanej z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Astrofestiwal odbył się w inowrocławskim parku Solankowym. PTMA zorganizowało bardzo udany pokaz Słońca przez 4 teleskopy, które obsługiwali: Paweł Kijak, Andrzej Pater, Paweł Piotrowski, Mariusz Rupiczak, Dariusz i Arkadiusz Szymańscy oraz Ewa Zakrzeńska. Pomagał również Czesław Stawikowski. Do teleskopów ustawiały się długie kolejki zainteresowanych aktywnością Słońca.
06.07.24 odbyło się wyjazdowe spotkanie członków PTMA i osób towarzyszących w Grudziądzu. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania miasta. Po przerwie obiadowej uczestnicy spotkali się w grudziądzkim Planetarium i Obserwatorium, gdzie zostali gościnnie przyjęci przez Sebastiana Soberskiego – Prezesa tamtejszego Oddziału PTMA i wiceprezesa ZG PTMA. Członkowie PTMA uczestniczyli w seansie pt. „W poszukiwaniu ciemnej materii” i obserwacjach Słońca z tarasu okalającego Obserwatorium. Kierownik Planetarium i Obserwatorium S. Soberski zaprezentował również teleskopy stojące pod kopułą oraz krótki filmik ukazujący konkursy OMSA.
12.08.2024 odbyły się w Warszewicach pod Toruniem obserwacje roju Perseidów, na które zaprosił członków PTMA i osoby towarzyszące Paweł Piotrowski. Uczestniczyło 10 osób. Niezawodnie z Gdańska przyjechał Michał Biliński z żoną, oraz członkowie: z Włocławka, Inowrocławia, Chełmna i Torunia. Warunki obserwacji były doskonałe, a niespodziewanie oprócz spadających gwiazd udało się także zobaczyć zorzę. Kilku członków zarejestrowało oba zjawiska. Paweł Piotrowski wraz z żoną ugościli wszystkich m.in. słynnym już chlebem oraz wspaniałym ciastem żony. Gospodarze przygotowali również ciepłe napoje, krzesła i koce, a nawet kanapę z której można było oglądać spektakl na niebie. Z drugiej strony domu płonęło niewielkie ognisko, na którym pieczono kiełbaski przywiezione przez Marcina Muszczaka. Paweł Piotrowski przeprowadził także szkolenie na teleskopie PTMA. W takiej atmosferze trudno było się rozstać i obserwacje przeciągnęły się do 2 w nocy.
19.09.24 na oficjalne zaproszenie dziekana Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Dyrektora Instytutu Astronomii WFAiS UMK Prezes Zofia Huppenthal reprezentowała PTMA na Konferencji 75-lecia Obserwatorium UMK i 30-lecia pracy radioteleskopu im. M. Kopernika. Zofia Huppenthal odczytała list gratulacyjny napisany wspólnie przez sekretarza PTMA Iwo Bohra i Z. Huppenthal.